Mleko modyfikowane dla noworodka – niezbędne informacje dla rodziców

Mleko modyfikowane dla noworodka – niezbędne informacje dla rodziców

Daniel 18 listopada 2022

Karmienie piersią to naturalny, a tym samym najlepszy sposób odżywiania noworodka. Niestety matka nie zawsze jest w stanie oddawać pokarm z własnych piersi, a przyczyny tego mogą być różne. W związku z tym wiele z nich decyduje się na zastąpienie własnego mleka zamiennikiem. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe, gdyż na rynku dostępnych jest dużo produktów w postaci mleka modyfikowanego dla dzieci. Gwarantują one prawidłowy rozwój w kluczowych, pierwszych miesiącach życia, ale też znacznie później. Co o mleku modyfikowanym powinni wiedzieć świeżo upieczeni rodzice?

Co to jest mleko dla noworodka?

Mleko modyfikowane to specjalny produkt dedykowany dla noworodków i niemowląt. Stosuje się je zastępczo, gdy brakuje mleka wytwarzanego przez organizm matki lub karmienie piersią jest niemożliwe z uwagi na problemy zdrowotne. Osoby nastawione sceptycznie mogłyby przypuszczać, że sztucznie przetwarzane mleko jest znacznie gorsze, ale nie jest to prawda. Mleko modyfikowane to zwykłe mleko krowie, które poddaje się specjalnej obróbce. Nie wpływa ona negatywnie na jego walory, lecz upodabnia go do naturalnego mleka powstającego w gruczołach.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Jeśli chodzi o typowe mleko dla noworodka, to rozróżnia się je według prostego podziału zależnego od składu. Skład wynika z kolei z przedziału wiekowego, do jakiego należy dziecko. Zgodnie z tym można wyróżnić:

– mleko początkowe, które jest stosowane przez pierwsze 6 miesięcy życia. To wersja lekkostrawna, cechująca się dużą zawartością witamin z gruby B. Ponadto w mleku znajdują się spore ilości wapnia, magnezu, jodu czy potasu.

– mleko następne, które podaje się dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Jest produkowane z myślą o nieco mniejszym spożyciu. Posiada więcej żelaza, białka i węglowodanów niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu malucha.

– mleko typu “junior”, które eksperci zalecają dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Mimo to, można nim karmić nawet do 3 roku życia. Jego skład zazwyczaj jest dostosowywany do potrzeb dziecka w określonym wieku.